Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $9,300.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Factor |
| Model | Ostro Gravel |
| Size | 49cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 18 lbs 0 oz |
| Fork | Factor Ostro Gravel, Carbon |
| Brakes | SRAM Force AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS XPLR |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Force AXS Quarq Power Meter, 40t, 170mm |
| Cassette | SRAM Force AXS XG-1271 XPLR, 10-44t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Black Inc Bar/Stem Carbon, 38cm |
| Headset | SLT by CeramicSpeed |
| Stem | Black Inc Bar/Stem Carbon, N/A x 100mm, 6° |
| Seatpost | Factor Ostro Gravel Carbon, Frame Specific |
| Saddle | Specialized Power Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Black Inc Thirty Four Carbon Tubeless Compatible, Black Inc |
| Front Tire | Challenge Grifo Pro Series, 700C x 33C |
| Rear Tire | Challenge Grifo Pro Series, 700C x 33C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
N/A
|
| A. Effective Top Tube | 520 mm |
| B. Seat Tube | 450 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.5° |
| D. Head Tube Angle | 71.2° |
| E. Head Tube | N/A |
| F. Stack | 515 mm |
| G. Reach | 377 mm |
| H. Standover Height | 748 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.