Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,499.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Mason |
| Model | Bokeh |
| Size | 58cm |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 20 lbs 0 oz |
| Fork | Mason Bokeh, Carbon |
| Brakes | SRAM Rival AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Rival AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM Force AXS XPLR |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Force AXS Carbon, 40t, 175mm |
| Cassette | SRAM Force AXS XG-1271 XPLR, 10-44t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Zipp Service Course SL 70 XPLR Alloy, 42cm |
| Headset | Mason |
| Stem | Zipp Service Course SL Alloy, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | Zipp Service Course SL Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Ergon SR Men Pro w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | HUNT 38 Carbon Tubeless Compatible, HUNT |
| Front Tire | Rene Herse Hurricane Ridge, 700C x 42C |
| Rear Tire | Rene Herse Hurricane Ridge, 700C x 42C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'11" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 584.6 mm |
| B. Seat Tube | 580 mm |
| C. Seat Tube Angle | 72.3° |
| D. Head Tube Angle | 71.3° |
| E. Head Tube | 165 mm |
| F. Stack | 589.9 mm |
| G. Reach | 398 mm |
| H. Standover Height | 826.4 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.