Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,500.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Specialized |
| Model | Epic Hardtail |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 22 lbs 1 oz |
| Fork | RockShox Judy Gold RL |
| Fork Travel | 100mm |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | SRAM Level T, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM X01 Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle X01 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM X01 Eagle Carbon, 34t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Wren Carbon, 740mm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Wren Alloy, 31.8mm x 70mm, 6° |
| Seatpost | Phoenix Carbon, 30.9mm |
| Saddle | Specialized Power Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Boost) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | DT Swiss XR 1700 Aluminum Tubeless Compatible , DT Swiss 350 |
| Front Tire | Specialized Fast Trak CONTROL T5 2Bliss Ready, 29" x 2.35" |
| Rear Tire | Specialized Renegade CONTROL T5 2Bliss Ready, 29" x 2.35" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'5"
|
| A. Effective Top Tube | 662 mm |
| B. Seat Tube | 520 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 68.5° |
| E. Head Tube | 125 mm |
| F. Stack | 636 mm |
| G. Reach | 480 mm |
| H. Standover Height | 847 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.