Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Rare Find
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,250.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Bearclaw |
| Model | TŌWMAK |
| Size | 58.5cm |
| Frame Material | Titanium |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 29 lbs 8 oz |
| Fork | Bearclaw TŌWMAK, Titanium |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | SRAM Force AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM X01 Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle, 30t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1295 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | ENVE G-Series Carbon, 48cm |
| Headset | Wolf Tooth |
| Stem | ENVE Carbon, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | ENVE Carbon, 31.6mm |
| Saddle | WTB Volt w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x150mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x197mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | SUNringle Mulefut 80 Aluminum Tubeless Compatible, SUNringle |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'4"
|
| A. Effective Top Tube | 600 mm |
| B. Seat Tube | 585 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 70° |
| E. Head Tube | 160 mm |
| F. Stack | 643 mm |
| G. Reach | 410 mm |
| H. Standover Height | 908 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.