Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,250.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Specialized |
| Model | Status 160 |
| Size | S3 |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 33 lbs 10 oz |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Perormance Series FLOAT DPX2 |
| Rear Shock Travel | 160mm |
| Brakes | Shimano MT520 w/ Shimano SLX M7100 Brake Levers, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy w/ Wolf Tooth Oval Chainring, 30t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1275, 10-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Specialized Alloy, 780mm |
| Headset | FSA |
| Stem | Specialized Alloy Trail Stem, 35.0mm x 50mm, 7° |
| Seatpost | TranzX, 34.9mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | WTB ST i30 TCS 2.0 Aluminum Tubeless Compatible, Bear Pawls |
| Front Tire | Teravail Honcho, 29" x 2.6" |
| Rear Tire | Teravail Honcho, 27.5" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'5" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | N/A |
| B. Seat Tube | 420 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76° |
| D. Head Tube Angle | 63.7° |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 623 mm |
| G. Reach | 462 mm |
| H. Standover Height | 828 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.