Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $9,500.00 |
| Year | 2019 |
| Brand | Specialized |
| Model | S-Works Epic LTD |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x11 spd |
| Weight | 26 lbs 1 oz |
| Fork | FOX Factory 34 FLOAT Step-Cast |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Shock | RockShox Specialized Micro Brain |
| Rear Shock Travel | 100mm |
| Brakes | Shimano XT M8000, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano XT Di2 M8050, Electronic |
| Rear Derailleur | Shimano XT Di2 M8050 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano XT M8000 Alloy w/ absoluteBLACK Oval Chainring, 32t, 170mm |
| Cassette | Shimano XT M8000, 11-40t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | PRO Tharsis Carbon, 710mm |
| Headset | Specialized |
| Stem | PRO Tharsis Alloy, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | PRO Koryak, 30.9mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | Specialized Phenom Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | WTB ST i30 TCS 2.0 Aluminum Tubeless Ready, Bear Pawls |
| Front Tire | Specialized S-Works Fast Trak T5/T7 2Bliss Ready, 29" x 2.35" |
| Rear Tire | Specialized S-Works Fast Trak T5/T7 2Bliss Ready, 29" x 2.35" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 626 mm |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.8° |
| D. Head Tube Angle | 68.5° |
| E. Head Tube | 120 mm |
| F. Stack | 619 mm |
| G. Reach | 446 mm |
| H. Standover Height | 782 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.