Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,000.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Canyon |
| Model | Torque 29 CF |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 33 lbs 12 oz |
| Fork | RockShox ZEB Select+ |
| Fork Travel | 170mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select+ |
| Rear Shock Travel | 170mm |
| Brakes | SRAM Code R, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Truvativ Descendant Alloy, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Canyon G5 Alloy, 800mm |
| Headset | Canyon |
| Stem | Canyon G5 Alloy, 35.0mm x 40mm, 0° |
| Seatpost | OneUp Two Forty, 30.9mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Front: DT Swiss FR 2070 / Rear: Roval Control, Aluminum Tubeless Compatible, Front: DT Swiss 370 / Rear: DT Swiss 350 |
| Front Tire | WTB Verdict, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Ardent TR DD, 29" x 2.3" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
≥ 6'2.41"
|
| A. Effective Top Tube | 658 mm |
| B. Seat Tube | 460 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77.5° |
| D. Head Tube Angle | 63.5° |
| E. Head Tube | 125 mm |
| F. Stack | 647 mm |
| G. Reach | 515 mm |
| H. Standover Height | 778 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.