Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $13,500.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | ENVE |
| Model | MOG |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 18 lbs 3 oz |
| Fork | ENVE MOD, Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Red AXS , Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM Red XPLR AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Red AXS Quarq Power Meter, 40t, 170mm |
| Cassette | SRAM Force AXS XG-1271 XPLR, 10-44t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | ENVE Aero IN-Route Carbon, 38cm |
| Headset | ENVE |
| Stem | ENVE IN-Route Aero Road Carbon, 31.8mm x 90mm, 7° |
| Seatpost | ENVE Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Specialized Power Hollow w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | ENVE AG23 Carbon Tubeless Compatible, ENVE |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 554 mm |
| B. Seat Tube | 480 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.75° |
| D. Head Tube Angle | 71.25° |
| E. Head Tube | 140 mm |
| F. Stack | 565 mm |
| G. Reach | 389 mm |
| H. Standover Height | 756 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.