Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,500.00 |
| Year | 2024 |
| Brand | Cannondale |
| Model | SuperSix Evo |
| Size | 51cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 15 lbs 7 oz |
| Fork | Cannondale SuperSix EVO, Carbon |
| Brakes | Shimano Ultegra R8170, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Ultegra Di2 R8170, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra Di2 R8150 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Elilee X310 Carbon Crank w/ Cybrei Large Carbon Chainring & XCADEY Xpower-S Gen2 Spider Power Meter, 50/34t, 165mm |
| Cassette | Shimano Dura-Ace R9200, 11-34t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | EXS Cycling Aerover Carbon Bar/Stem, 38cm |
| Headset | Cannondale |
| Stem | EXS Cycling Aerover Carbon Bar/Stem, N/A x 100mm, 6° |
| Seatpost | Cannondale C1 Aero Carbon, Frame Specific |
| Saddle | Bjōrn Cycling Setka w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Winspace Lún HYPER D45 Carbon Tubeless Compatible, Winspace Lún |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'5" - 5'9"
|
| A. Effective Top Tube | 528 mm |
| B. Seat Tube | 477 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.3° |
| D. Head Tube Angle | 71.2° |
| E. Head Tube | 130 mm |
| F. Stack | 535 mm |
| G. Reach | 378 mm |
| H. Standover Height | 756 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.