Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,500.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Evil |
| Model | Offering LS |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 30 lbs 14 oz |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate |
| Rear Shock Travel | 141mm |
| Brakes | SRAM Code RSC, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle AXS Controller, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Evil Alloy, 800mm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Evil 12 Gauge Alloy, 35.0mm x 35mm, 0° |
| Seatpost | BikeYoke Revive, 30.9mm |
| Seatpost Travel | 185mm |
| Saddle | Ergon SM Enduro Comp Men w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Front: Evil / Rear: NOBL TR37, Carbon Tubeless Compatible, Industry Nine Hydra |
| Front Tire | Teravail Drawpoint TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Teravail Drawpoint TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 639mm, 641mm (Low, X-Low) |
| B. Seat Tube | 460 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77, 76 (Low, X-Low) |
| D. Head Tube Angle | 66.4, 65.8 (Low, X-Low) |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 632mm, 637mm (Low, X-Low) |
| G. Reach | 491mm, 485mm (Low, X-Low) |
| H. Standover Height | 695mm, 687mm (Low, X-Low) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.