Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $2,600.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Specialized |
| Model | Diverge E5 EVO |
| Size | Small |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 22 lbs 10 oz |
| Fork | Specialized Future Shock 1.5, FACT Carbon |
| Fork Travel | 20mm |
| Brakes | SRAM Level TLM, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Rival AXS Alloy, 38t, 165mm |
| Cassette | SRAM PG-1230 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Specialized Alloy, 650mm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized Future Stem Alloy, 31.8mm x 60mm, 5° |
| Seatpost | TranzX, 27.2mm |
| Seatpost Travel | 90mm |
| Saddle | Specialized Power Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | DT Swiss G540 Aluminum Tubeless Compatible, Alloy |
| Front Tire | Panaracer GravelKing SS, 700C x 35C |
| Rear Tire | Panaracer GravelKing SS, 700C x 35C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'1" - 5'7"
|
| A. Effective Top Tube | 456 mm |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 70° |
| E. Head Tube | 104 mm |
| F. Stack | 580 mm |
| G. Reach | 395 mm |
| H. Standover Height | 732 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.