Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,600.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Trek |
| Model | Fuel EXe |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 40 lbs 14 oz |
| Fork | FOX Rhythm 36 FLOAT |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Shock | FOX Performance FLOAT X |
| Rear Shock Travel | 140mm |
| Brakes | Shimano SLX M7120, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano SLX M7100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano XT M8100 |
| Crankset | e*thirteen e*spec, 32t, 165mm |
| Cassette | Shimano SLX M7100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Bontrager Line Pro Carbon, 770mm |
| Headset | Trek |
| Stem | Bontrager Elite Alloy, 35.0mm x 45mm, 0° |
| Seatpost | TranzX JD-YSP39, 34.9mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | Bontrager Arvada w/ Austenite Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Bontrager Line Pro 30 Carbon Tubeless Compatible, Bontrager |
| Front Tire | Bontrager XR5 Team Issue, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Bontrager XR5 Team Issue, 27.5" x 2.5" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Motor | TQ-HPR50, 50 Nm, 250 watt maximum continuous rated power, 300 watt peak power |
| Wattage | 250w |
| Battery | TQ 360Wh |
| Top Speed | 20mph |
| Mileage | 35mi |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'5" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 599mm, 600mm (High, Low) |
| B. Seat Tube | 410 mm |
| C. Seat Tube Angle | 69.8, 69.3 (High, Low) |
| D. Head Tube Angle | 65.3, 64.8 (High, Low) |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 625mm, 629mm (High, Low) |
| G. Reach | 459mm, 453mm (High, Low) |
| H. Standover Height | 625mm, 629mm (High, Low) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.