Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,500.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Trek |
| Model | Domane SLR |
| Size | 60cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x11 spd |
| Weight | 19 lbs 1 oz |
| Fork | Trek Domane SLR, Carbon |
| Brakes | TRP Spyre SLC, Disc Brakes - Mechanical |
| Shifters | SRAM Force 1 HydroR, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM Force 1 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Force 1 Carbon, 46t, 175mm |
| Cassette | SRAM PG-1170, 11-36t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Bontrager IsoCore Pro VR-CF Carbon, 44cm |
| Headset | Trek |
| Stem | Bontrager XXX Carbon, 31.8mm x 110mm, 7° |
| Seatpost | Bontrager Carbon Internal Seatmast Cap, Frame Specific |
| Saddle | Bontrager Arvada Pro w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm |
| Wheelset | HUNT 44 Aerodynamicist Carbon Tubeless Compatible, HUNT |
| Front Tire | Bontrager Girona RSL, 700C x 38C |
| Rear Tire | Bontrager Girona RSL, 700C x 32C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'1" - 6'3"
|
| A. Effective Top Tube | 579 mm |
| B. Seat Tube | 567 mm |
| C. Seat Tube Angle | 72.8° |
| D. Head Tube Angle | 72.1° |
| E. Head Tube | 220 mm |
| F. Stack | 632 mm |
| G. Reach | 383 mm |
| H. Standover Height | 817 mm |
| I. Saddle Height Range | 800 - 860 mm |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.