Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Rare Find
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,000.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | BMC |
| Model | Teamelite 01 ONE |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 23 lbs 12 oz |
| Fork | RockShox SID SL Select+ |
| Fork Travel | 100mm |
| Rear Shock | BMC Micro Travel Technology |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | SRAM G2 RSC, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM PG-1230 Eagle, 11-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | PRO FRS Alloy, 700mm |
| Headset | BMC |
| Stem | Specialized Alloy, 31.8mm x 40mm, 0° |
| Seatpost | OneUp One Twenty, 27.2mm |
| Seatpost Travel | 120mm |
| Saddle | Selle Italia Model X w/ FEC Alloy Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Front: DT Swiss XR 1700 / Rear: Spank Oozy Trail 345, Aluminum Tubeless Ready, Front: DT Swiss 350 / Rear: Spank Oozy Trail R142/135 |
| Front Tire | Vittoria Mezcal XC-Trail Graphene 2.0, 29" x 2.25" |
| Rear Tire | Vittoria Mezcal XC-Trail Graphene 2.0, 29" x 2.25" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 630 mm |
| B. Seat Tube | 535 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 70° |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 628 mm |
| G. Reach | 442 mm |
| H. Standover Height | 845 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.