Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $11,750.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | BMC |
| Model | Teammachine SLR01 |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 15 lbs 0 oz |
| Fork | BMC Teammachine SLR01, Carbon |
| Brakes | Shimano Dura-Ace R9270, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace Di2 R9270, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 R9250 |
| Rear Derailleur | Shimano Dura-Ace Di2 R9250 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano Dura-Ace R9200, 50/34t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano Ultegra R8100, 11-34t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | BMC ICS Carbon Cockpit Bar/Stem, 40cm |
| Headset | BMC |
| Stem | BMC ICS Carbon Cockpit Bar/Stem, N/A x 110mm, 6° |
| Seatpost | BMC Teammachine SLR 01 Premium Carbon, Frame Specific |
| Saddle | MSW Hustle w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | DT Swiss ARC 100 DiCUT Mon Chasseral Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000, 700C x 28C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 549 mm |
| B. Seat Tube | 504 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 72.3° |
| E. Head Tube | 145 mm |
| F. Stack | 550 mm |
| G. Reach | 386 mm |
| H. Standover Height | 779 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.