Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $12,500.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Trek |
| Model | Émonda SLR Project One |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 15 lbs 15 oz |
| Fork | Trek Émonda SLR, Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Red AXS, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Red AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Red AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Red AXS Carbon, 48/35t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Red AXS XG-1290, 10-33t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Bontrager Aeolus RSL Integrated Bar/Stem OCLV Carbon, 42cm |
| Headset | Trek |
| Stem | Bontrager Aeolus RSL Integrated Bar/Stem OCLV Carbon, N/A x 100mm, 6° |
| Seatpost | Bontrager Ride Tuned Carbon Seatmast Cap, Frame Specific |
| Saddle | Bontrager Aeolus Pro w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Zipp 303 Firecrest Carbon Tubeless Compatible, Zipp |
| Front Tire | Pirelli P Zero Race TLR, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix TR, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'9" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 559 mm |
| B. Seat Tube | 525 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.3° |
| D. Head Tube Angle | 73.5° |
| E. Head Tube | 151 mm |
| F. Stack | 563 mm |
| G. Reach | 391 mm |
| H. Standover Height | 768 mm |
| I. Saddle Height Range | 690 - 760 mm |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.