Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,500.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Pivot |
| Model | Trail 429 |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 30 lbs 8 oz |
| Fork | RockShox Lyrik Ultimate |
| Fork Travel | 140mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate |
| Rear Shock Travel | 120mm |
| Brakes | SRAM G2 RSC, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM X01 Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM X01 Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM X01 Eagle Carbon, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1295 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Phoenix Team Low Rise Carbon, 780mm |
| Headset | Pivot |
| Stem | Phoenix Team Enduro/Trail Alloy, 35.0mm x 50mm, 6° |
| Seatpost | FOX Transfer Performance, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 200mm |
| Saddle | WTB Volt Team Phoenix w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x157mm Super Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Reynolds Black Label 309/289 Carbon Tubeless Compatible, Front: Industry Nine / Rear: Onyx Racing Vesper |
| Front Tire | Maxxis Assegai 3C MaxxTerra EXO+ TR, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Aggressor EXO TR, 29" x 2.3" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 644mm, 645mm (Low, Lower) |
| B. Seat Tube | 432 mm |
| C. Seat Tube Angle | 75.5, 75 (Low, Lower) |
| D. Head Tube Angle | 66.5, 66 (Low, Lower) |
| E. Head Tube | 112 mm |
| F. Stack | 609mm, 613mm (Low, Lower) |
| G. Reach | 475mm, 470mm (Low, Lower) |
| H. Standover Height | 682mm, 677mm (Low, Lower) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.