Shipping
Your gear ships fast with Standard, Two-Day, or Local Pickup.
Your gear ships fast with Standard, Two-Day, or Local Pickup.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
Every product we sell is covered by a hassle-free 30-day satisfaction guarantee. Restrictions may apply.
| Year | 2023 |
| Brand | Moots |
| Model | Routt YBB |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Titanium |
| Fork | Moots Routt YBB |
| Fork Material | Carbon |
| Steerer Tube | 350mm, Tapered |
| Rear Shock | Moots YBB Microsuspension w/ 20mm of travel |
| Brake Type | Disc Flat-Mount |
| Headset | Chris King |
| Bottom Bracket | Not Included, English |
| Wheel Size | 700C |
| Seatpost Diameter | 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Yes |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Weight | 6 lbs 3 oz |
| Drivetrain Compatibility | Mechanical/Electronic |
| Fit Range |
5'10" - 6'0"
|
| A. Effective Top Tube | 570 mm |
| B. Seat Tube | 530 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.25° |
| D. Head Tube Angle | 71° |
| E. Head Tube | 170 mm |
| F. Stack | 608 mm |
| G. Reach | 385 mm |
| H. Standover Height | 822.96 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
We’re fellow bike nerds. We're cyclists who want to find the right bike, components, and accessories for you. That’s why we created our innovative Certified Pre-Owned bike process and why we’re committed to finding the best products you need for your adventures.
Bikes are meant
to be used.