Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $17,499.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Moots |
| Model | Vamoots CRD |
| Size | 50cm |
| Frame Material | Titanium |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 16 lbs 12 oz |
| Fork | ENVE, Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS E1, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Red AXS E1, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Red AXS E1 |
| Rear Derailleur | SRAM Red AXS E1, Max 36T |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Red AXS E1 Quarq Power Meter, 48/35t, 170mm |
| Cassette | SRAM Red AXS E1 XG-1290, 10-36t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | ENVE SES AR IN-Route Carbon, 38cm |
| Headset | Chris King AeroSet |
| Stem | ENVE IN-Route Aero Road Carbon, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | Moots Titanium, 27.2mm |
| Saddle | WTB Gravelier w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | ZIpp 353 NSW Carbon Tubeless Compatible, ZIpp |
| Front Tire | Panaracer Agilest TLR, 700C x 30C |
| Rear Tire | Panaracer Agilest TLR, 700C x 30C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'3" - 5'6"
|
| A. Effective Top Tube | 510 mm |
| B. Seat Tube | 480 mm |
| C. Seat Tube Angle | 75° |
| D. Head Tube Angle | 71.5° |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 546.8 mm |
| G. Reach | 390.1 mm |
| H. Standover Height | 744.22 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.