Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,299.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Spot Brand |
| Model | Rocker |
| Size | Small |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x11 spd |
| Weight | 24 lbs 12 oz |
| Fork | FOX Factory 34 FLOAT |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Shock Travel | N/A |
| Brakes | SRAM Level TLM, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano XT M8000, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano Deore M5100 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM X1 Eagle Carbon, 32t, 170mm |
| Cassette | Shimano Deore M5100, 11-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Roval Traverse Carbon, 800mm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Race Face Turbine R Alloy, 35.0mm x 70mm, 0° |
| Seatpost | BikeYoke Revive, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 125mm |
| Saddle | fi'zi:k Monte w/ S-Alloy Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Stan's NoTubes ZTR Crest MK3 Aluminum Tubeless Compatible, Stan's NoTubes NEO |
| Front Tire | Maxxis Ardent EXO TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Ardent EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'2" - 5'6"
|
| A. Effective Top Tube | 567 mm |
| B. Seat Tube | 380 mm |
| C. Seat Tube Angle | 75.5° |
| D. Head Tube Angle | 67° |
| E. Head Tube | 90 mm |
| F. Stack | 607 mm |
| G. Reach | 410 mm |
| H. Standover Height | 741 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.