Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,000.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Salsa |
| Model | Cutthroat C |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 21 lbs 4 oz |
| Fork | Salsa Cycles Cutthroat V2, Carbon |
| Brakes | SRAM Force AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM X01 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Race Face Era Carbon, 40t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1299 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Spank Vibrocore Alloy, 52cm |
| Headset | Chris King |
| Stem | Thomson Elite X4 Alloy, 31.8mm x 90mm, 10° |
| Seatpost | Salsa Cycles Guide Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Brooks C13 w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | DT Swiss M1700 Aluminum Tubeless Compatible, DT Swiss |
| Front Tire | Panaracer GravelKing X1, 700C x 50C |
| Rear Tire | Panaracer GravelKing X1, 700C x 50C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'9"
|
| A. Effective Top Tube | 540 mm |
| B. Seat Tube | 419.1 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.25° |
| D. Head Tube Angle | 69° |
| E. Head Tube | 98 mm |
| F. Stack | 592.45 mm |
| G. Reach | 372.91 mm |
| H. Standover Height | 741.72 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.