Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,200.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Specialized |
| Model | Crux |
| Size | 61cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 17 lbs 6 oz |
| Fork | Specialized Crux, FACT Carbon |
| Brakes | SRAM Force AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Force AXS, 42t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1295 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Specialized S-Works FACT Carbon, 44cm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Easton EA70 Alloy, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | Roval Terra Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Bontrager Verse Elite w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Roval Terra CL Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 350 |
| Front Tire | Panaracer GravelKing TLR, 700C x 40C |
| Rear Tire | Panaracer GravelKing TLR, 700C x 40C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'3" - 6'6"
|
| A. Effective Top Tube | 599 mm |
| B. Seat Tube | 606 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 72.5° |
| E. Head Tube | 190 mm |
| F. Stack | 621 mm |
| G. Reach | 415 mm |
| H. Standover Height | 866 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.