Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,499.00 |
| Year | 2018 |
| Brand | Rocky Mountain |
| Model | Instinct Carbon 90 BC Edition |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 31 lbs 6 oz |
| Fork | FOX Performance Elite 36 FLOAT |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Factory Series DHX2 |
| Rear Shock Travel | 155mm |
| Brakes | SRAM Code R, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Truvativ Stylo Alloy, 32t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Race Face Turbine R Alloy, 780mm |
| Headset | FSA |
| Stem | Rocky Mountain 35 CNC DH Alloy, 35.0mm x 45mm, 0° |
| Seatpost | Crankbrothers Highline, 30.9mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Stan's NoTubes ZTR Flow MK3 Aluminum Tubeless Compatible, Front: Rocky Mountain / Rear: DT Swiss 370 |
| Front Tire | Teravail Honcho, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHF EXO TR, 29" x 2.3" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 627 mm |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.4° |
| D. Head Tube Angle | 65.9° |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 621 mm |
| G. Reach | 454 mm |
| H. Standover Height | 828 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.