Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $11,000.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Specialized |
| Model | S-Works Epic |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 23 lbs 13 oz |
| Fork | FOX 34 Factory FLOAT |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Shock | RockShox-Specialized BRAIN |
| Rear Shock Travel | 100mm |
| Brakes | SRAM Level Ultimate, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM AXS Rocker Paddle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM XX1 Eagle Carbon w/ Quarq Power Meter, 32t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG1299, 10-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Specialized S-Works Carbon, 690mm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized S-Works Alloy, 31.8mm x 60mm, 6° |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 30.9mm |
| Seatpost Travel | 100mm |
| Saddle | Specialized Phenom Mimic w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Front: ENVE M5 / Rear: Teravail Fluent, Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 240s/350 |
| Front Tire | Vittoria Barzo XC Trail, 29" x 2.35" |
| Rear Tire | Maxxis Aspen MaxxSpeed EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'5" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 598 mm |
| B. Seat Tube | 430 mm |
| C. Seat Tube Angle | 75.5° |
| D. Head Tube Angle | 67.5° |
| E. Head Tube | 100 mm |
| F. Stack | 591 mm |
| G. Reach | 445 mm |
| H. Standover Height | 766 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.