Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,550.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Trek |
| Model | Rail |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 51 lbs 4 oz |
| Fork | RockShox Domain RC |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select+ |
| Rear Shock Travel | 150mm |
| Brakes | SRAM DB8, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano SLX M7100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano XT M8100 |
| Bottom Bracket Shell | N/A |
| Crankset | e*thirteen e*spec Plus, 34t, 165mm |
| Cassette | Shimano SLX M7100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Bontrager Comp Alloy, 780mm |
| Headset | FSA Knock Block |
| Stem | Bontrager Comp Alloy, 31.8mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | Bontrager Line Dropper, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | Bontrager Arvada w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | Bontrager Line Comp 30 Aluminum Tubeless Compatible, Bontrager |
| Front Tire | Teravail Honcho TR, 29" x 2.6" |
| Rear Tire | Teravail Honcho TR, 29" x 2.6" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Motor | Bosch Performance CX |
| Torque | 85Nm |
| Wattage | 250w |
| Battery | Bosch PowerTube 625Wh |
| Top Speed | 20mph |
| Mileage | 5631mi |
| Key Included | yes |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'9" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | 634mm, 633mm (Low, High) |
| B. Seat Tube | 450 mm |
| C. Seat Tube Angle | 67.6, 68 (Low, High) |
| D. Head Tube Angle | 64.5,64.9 (Low, High) |
| E. Head Tube | 110 mm |
| F. Stack | 630mm, 627mm (Low, High) |
| G. Reach | 465mm, 470mm (Low, High) |
| H. Standover Height | 762mm, 767 (Low, High) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.