Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Specialized |
| Model | Turbo Levo 3 Comp |
| Size | S4 |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 53 lbs 5 oz |
| Fork | FOX Rhythm 36 FLOAT |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Performance FLOAT X |
| Rear Shock Travel | 150mm |
| Brakes | SRAM Maven Bronze, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | N/A |
| Crankset | Praxis Works Alloy, 34t, 160mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Specialized Alloy, 800mm |
| Headset | Specialized |
| Stem | Specialized Alloy, 35.0mm x 40mm, 0° |
| Seatpost | X-Fusion Manic, 34.9mm |
| Seatpost Travel | 170mm |
| Saddle | WTB Silverado w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | Specialized Aluminum Tubeless Compatible, Specialized |
| Front Tire | Specialized Butcher GRID TRAIL T9 2Bliss Ready, 29" x 2.3" |
| Rear Tire | Specialized Eliminator GRID GRAVITY T9 2Bliss Ready, 27.5" x 2.3" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Motor | Specialized Turbo Full Power 2.2 |
| Torque | 90Nm |
| Wattage | 250w |
| Battery | Specialized M3-700, Integrated battery, 700Wh |
| Top Speed | 20mph |
| Mileage | N/A |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 6'2"
|
| A. Effective Top Tube | N/A |
| B. Seat Tube | 425 mm |
| C. Seat Tube Angle | 76.2° |
| D. Head Tube Angle | 64.5° |
| E. Head Tube | 125 mm |
| F. Stack | 635 mm |
| G. Reach | 477 mm |
| H. Standover Height | 787 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.