Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $16,500.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Cannondale |
| Model | Synapse LAB71 SmartSense |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x13 spd |
| Weight | 17 lbs 9 oz |
| Fork | Cannondale LAB71 Synapse Hi-MOD, Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS E1, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Red AXS E1, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Red AXS E1 |
| Rear Derailleur | SRAM Red XPLR AXS E1 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Red AXS E1 Quarq Power Meter, 44t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Red XPLR AXS E1 XG-1391, 10-46t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Cannondale SystemBar R-One Carbon, 40cm |
| Headset | Cannondale |
| Stem | Cannondale SystemBar R-One Carbon, N/A x 100mm, 8° |
| Seatpost | Cannondale C1 Aero 27 Carbon, Frame Specific |
| Saddle | fi'zi:k Argo w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Reserve 42/49 Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 180 |
| Front Tire | Vittoria Corsa Pro Control Cotton Tech Graphene, 700C x 32C |
| Rear Tire | Vittoria Corsa Pro Control Cotton Tech Graphene, 700C x 32C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7" - 5'11"
|
| A. Effective Top Tube | 509 mm |
| B. Seat Tube | 480 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 71.3° |
| E. Head Tube | 150 mm |
| F. Stack | 570 mm |
| G. Reach | 381 mm |
| H. Standover Height | 785 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.