Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,000.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Scott |
| Model | Spark 900 |
| Size | Medium |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 26 lbs 14 oz |
| Fork | FOX Performance Elite 34 FLOAT |
| Fork Travel | 130mm |
| Rear Shock | FOX FLOAT DPS NUDE 5T, EVOL, 3-mode adjust via Scott TwinLoc 2 (Lockout, Traction Control, Descend), rebound adjust, trunnion mount, 165mm x 45mm |
| Rear Shock Travel | 120mm |
| Brakes | Shimano XT M8120, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle AXS Rocker Paddle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, 32t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Syncros Fraser iC SL DC Carbon Bar/Stem, 760mm |
| Headset | Scott |
| Stem | Syncros Fraser iC SL DC Carbon Bar/Stem, N/A x 50mm, 8° |
| Seatpost | FOX Transfer Performance, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 125mm |
| Saddle | Specialized Power Elaston Hollow w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Syncros Silverton 1.5 Aluminum Tubeless Compatible, Syncros |
| Front Tire | Schwalbe Wicked Will, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Schwalbe Wicked Will, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'6" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 589 mm |
| B. Seat Tube | 440 mm |
| C. Seat Tube Angle | 75.9° |
| D. Head Tube Angle | 65.8° |
| E. Head Tube | 90 mm |
| F. Stack | 607.5 mm |
| G. Reach | 440 mm |
| H. Standover Height | 767 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.