Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,700.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Quintana Roo |
| Model | SRfive |
| Size | X-Small |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 18 lbs 10 oz |
| Fork | Quintana Roo SRfive, Carbon |
| Brakes | Shimano 105 R7070, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano 105 R7020, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano 105 R7000, 52/36t, 165mm |
| Cassette | Shimano 105 R7000, 11-30t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | FSA Energy Compact Alloy, 40cm |
| Headset | ACR |
| Stem | FSA ACR Alloy, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | Quintan Roo SRfive Carbon, Frame Specific |
| Saddle | Terry PoronX w/ Aluminum Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | HED Vanquish 6 GP Carbon Tubeless Compatible, HED HU510/HU511 |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'1" - 5'5"
|
| A. Effective Top Tube | 515 mm |
| B. Seat Tube | 445 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 71.2° |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 525 mm |
| G. Reach | 360 mm |
| H. Standover Height | 723 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.