Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Rare Find
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $9,500.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Repete Bikes |
| Model | G2: Verne |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Steel |
| Drivetrain | Campagnolo, 2x12 spd |
| Weight | 22 lbs 1 oz |
| Fork | Repete Bikes G2: Verne, Carbon |
| Brakes | Campagnolo Chorus, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Campagnolo Chorus, Mechanical |
| Front Derailleur | Campagnolo Chorus |
| Rear Derailleur | Campagnolo Chorus |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Campagnolo Chorus Carbon, 48/32t, 172.5mm |
| Cassette | Campagnolo Chorus, 11-29t |
| Chain | Campagnolo |
| Handlebar | fi'zi:k Cyrano Alloy, 42cm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Redshift ShockStop Suspension Stem Alloy w/ Up to 20mm of travel, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | fi'zi:k Cyrano Alloy, 31.6mm |
| Saddle | Stages w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Fulcrum Rapid Red 900 ALuminum Tubeless Compatible, Fulcrum |
| Front Tire | Schwalbe G-One RS, 700C x 40C |
| Rear Tire | Schwalbe G-One RS, 700C x 40C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 560 mm |
| B. Seat Tube | 544 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 72.5° |
| E. Head Tube | 160 mm |
| F. Stack | 585 mm |
| G. Reach | 387 mm |
| H. Standover Height | 818 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.