Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $13,000.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Trek |
| Model | Émonda SLR Project One |
| Size | 58cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 15 lbs 3 oz |
| Fork | Trek Émonda SLR, Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Red AXS, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Red AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Red AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM Force AXS Carbon, 46/33t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Red AXS XG-1290, 10-28t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Vision Metron Carbon Bar/Stem, 44cm |
| Headset | Trek |
| Stem | Vision Metron Carbon Bar/Stem, N/A x 130mm, 6° |
| Seatpost | Bontrager Ride Tuned Carbon Seatmast, Frame Specific |
| Saddle | Selle Italia X-LR w/ Ti 316 Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Generic 48mm/52mm Carbon Tubeless Compatible, Alloy |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR Black Edition, 700C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR Black Edition, 700C x 28C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'11 - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 574 mm |
| B. Seat Tube | 553 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 73.8° |
| E. Head Tube | 171 mm |
| F. Stack | 581 mm |
| G. Reach | 396 mm |
| H. Standover Height | 793 mm |
| I. Saddle Height Range | 760 - 820 mm |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.