Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,250.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Specialized |
| Model | Stumpjumper EVO Alloy LTD |
| Size | S5 |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 31 lbs 14 oz |
| Fork | Cane Creek Helm MK II |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Shock | FOX Performance FLOAT X |
| Rear Shock Travel | 150mm |
| Brakes | SRAM Code RS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM X01 Eagle, Mechanical |
| Rear Derailleur | SRAM X01 Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM NX Eagle Alloy, 30t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Diety Carbon, 800mm |
| Headset | FSA |
| Stem | Deity Copperhead Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | PNW Loam, 34.9mm |
| Seatpost Travel | 200mm |
| Saddle | Specialized Avatar Hollow w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Industry Nine Trail 270 Aluminum Tubeless Compatible, Industry Nine |
| Front Tire | Teravail Drawpoint TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Teravail Drawpoint TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'4"
|
| A. Effective Top Tube | 623 mm |
| B. Seat Tube | 445 mm |
| C. Seat Tube Angle | 78° |
| D. Head Tube Angle | 74.5° |
| E. Head Tube | 125 mm |
| F. Stack | 644 mm |
| G. Reach | 498 mm |
| H. Standover Height | 784 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.