Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $5,550.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Cannondale |
| Model | Habit Carbon LT |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 32 lbs 0 oz |
| Fork | RockShox Lyrik Select+ |
| Fork Travel | 150mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select+ |
| Rear Shock Travel | 140mm |
| Brakes | SRAM Maven Silver, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM GX Eagle, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM GX Eagle, 30t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1275 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Cannondale HollowGram SAVE Carbon, 790mm |
| Headset | Cannondale |
| Stem | Cannondale 1 Alloy, 35.0mm x 40mm, 0° |
| Seatpost | OneUp Two Ten, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 210mm |
| Saddle | WTB Volt w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | WTB KOM Trail i30 TCS Aluminum Tubeless Compatible, Front: WTB / Rear: DT Swiss 350 |
| Front Tire | Maxxis Minion DHF 3C MaxxTerra EXO+ TR, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Minion DHR II 3C MaxxTerra EXO+ TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 6'0"
|
| A. Effective Top Tube | 617 mm |
| B. Seat Tube | 445 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77.1° |
| D. Head Tube Angle | 64.7° |
| E. Head Tube | 130 mm |
| F. Stack | 644 mm |
| G. Reach | 475 mm |
| H. Standover Height | 757 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.