Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Rare Find
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,500.00 |
| Year | 2016 |
| Brand | Rock Lobster |
| Model | Custom Steel Brake-Away Gravel Bike |
| Size | Medium |
| Frame Material | Steel |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 21 lbs 13 oz |
| Fork | ENVE CX, Carbon |
| Brakes | SRAM Red AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Rival AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS XPLR |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Rotor ALDHU 3D+ Alloy, 40t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Rival AXS XG-1251 XPLR, 10-44t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | ENVE Carbon, 42cm |
| Headset | Chris King |
| Stem | ENVE Aero Carbon, 31.8mm x 110mm, 12° |
| Seatpost | ENVE Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Selle Italia SLR w/ Manganese Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | ENVE XC Carbon Tubeless Compatible, Alloy |
| Front Tire | Continental Race King, 650B x 2.0" |
| Rear Tire | Continental Race King, 650B x 2.0" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'7" - 5'10"
|
| A. Effective Top Tube | 540 mm |
| B. Seat Tube | 530 mm |
| C. Seat Tube Angle | N/A |
| D. Head Tube Angle | N/A |
| E. Head Tube | 153 mm |
| F. Stack | N/A |
| G. Reach | N/A |
| H. Standover Height | 808 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.