Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Rare Find
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,250.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | Rodeo Labs |
| Model | Traildonkey 3.1 |
| Size | 61cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Campagnolo, 1x13 spd |
| Weight | 20 lbs 0 oz |
| Fork | Rodeo Labs Spork 2.0, Carbon |
| Brakes | Campagnolo Ekar, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Campagnolo Ekar, Mechanical |
| Rear Derailleur | Campagnolo Ekar |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Campagnolo Ekar Carbon, 40t, 175mm |
| Cassette | Campagnolo Ekar, 10-44t |
| Chain | Campagnolo |
| Handlebar | Easton EC70 AX Carbon, 46cm |
| Headset | FSA |
| Stem | Specialized Alloy, 31.8mm x 100mm, 7° |
| Seatpost | Easton EC70 Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Rodeo x Repente Quasar, SHOT |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Rodeo Labs 2.0 Carbon Tubeless Compatible, Rodeo Labs 2.0 |
| Front Tire | Maxxis Rambler TR, 700C x 45C |
| Rear Tire | Maxxis Rambler TR, 700C x 45C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'4"
|
| A. Effective Top Tube | 605 mm |
| B. Seat Tube | 540 mm |
| C. Seat Tube Angle | 72.5° |
| D. Head Tube Angle | 72° |
| E. Head Tube | 207 mm |
| F. Stack | 622 mm |
| G. Reach | 409 mm |
| H. Standover Height | 865 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.