Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $9,899.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Pivot |
| Model | Firebird |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 1x12 spd |
| Weight | 33 lbs 12 oz |
| Fork | FOX Factory 38 FLOAT |
| Fork Travel | 170mm |
| Rear Shock | FOX Factory FLOAT X2 |
| Rear Shock Travel | 165mm |
| Brakes | Magura MT7 HC3, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano XTR M9100, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano XTR M9100 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Race Face Next R Carbon w/ Race Face Oval Chainring, 32t, 170mm |
| Cassette | Shimano XTR M9100, 10-51t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Phoenix Team Low Rise Carbon, 760mm |
| Headset | Pivot |
| Stem | Phoenix Team Enduro/Trail Alloy, 35.0mm x 40mm, 6° |
| Seatpost | FOX Transfer Factory, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 200mm |
| Saddle | WTB Volt Pivot Custom w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x157mm Super Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Reynolds Blacklabel Enduro Wide Trail Carbon Tubeless Compatible, Industry Nine Hydra |
| Front Tire | Maxxis Assegai 3C MaxxTerra EXO TR, 29" x 2.5" |
| Rear Tire | Maxxis Aggressor EXO TR, 29" x 2.5" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'5"
|
| A. Effective Top Tube | 665mm, 664mm (Low, High) |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77, 77.5 (Low, High) |
| D. Head Tube Angle | 64, 64.6 (Low, High) |
| E. Head Tube | 128 mm |
| F. Stack | 645mm, 642mm (Low, High) |
| G. Reach | 510mm, 515mm (Low, High) |
| H. Standover Height | 704mm, 709mm (Low, High) |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.