Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,300.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Canyon |
| Model | Speedmax CF Disc |
| Size | X-Small |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 20 lbs 14 oz |
| Fork | Canyon FK0077 CF Disc, Carbon |
| Brakes | SRAM S-900 Aero HRD, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Dura-Ace SL-BSR1, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano 105 R7000, 52/36t, 165mm |
| Cassette | Shimano 105 R7000, 11-30t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Canyon H30 Basebar Flat CF Carbon w/ Profile Design 35A Alloy Extensions, 40cm |
| Headset | Canyon |
| Stem | Canyon V21 Aerostem Alloy, 31.8mm x 70mm, 12° |
| Seatpost | Canyon SP0048 Aeropost CF Short Carbon, Frame Specific |
| Saddle | ISM PR 2.0 w/ Cr-Mo Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | DT Swiss P1800 Spline Aluminum Tubeless Compatible, DT Swiss |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000, 650C x 28C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000, 650C x 28C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
≤ 5'5"
|
| A. Effective Top Tube | 454 mm |
| B. Seat Tube | 480 mm |
| C. Seat Tube Angle | 80.5° |
| D. Head Tube Angle | 72° |
| E. Head Tube | 113 mm |
| F. Stack | 482 mm |
| G. Reach | 374 mm |
| H. Standover Height | 754 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.