Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,499.00 |
| Year | 2017 |
| Brand | Cannondale |
| Model | SuperSix EVO |
| Size | 52cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 16 lbs 12 oz |
| Fork | Cannondale SuperSix EVO, Carbon |
| Brakes | Shimano 105 BR-5800, Caliper - Side Pull |
| Shifters | Shimano 105 ST-5800 STI, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105 FD-5800 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 RD-5800 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano Ultegra FC-R8000, 53/39t, 172.5mm |
| Cassette | SunRace, 11-32t |
| Chain | FSA |
| Handlebar | Cannondale C3 Alloy, 40cm |
| Headset | Cannondale SuperSix EVO |
| Seatpost | Cannondale C3 Alloy, 25.4mm |
| Saddle | Fizik Antares R1 w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 9x100mm (Quick Release) |
| Rear Axle Spacing | 10x130mm (Quick Release) |
| Wheelset | ENVE SES 3.4, Formula |
| Front Tire | Specialized Turbo, 700C x 28C |
| Rear Tire | Specialized Turbo, 700C x 28C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are not tubeless compatible |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'5" - 5'7"
|
| A. Effective Top Tube | 534 mm |
| B. Seat Tube | 538 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.1° |
| D. Head Tube Angle | 72.6° |
| E. Head Tube | 125 mm |
| F. Stack | 536 mm |
| G. Reach | 381 mm |
| H. Standover Height | 775 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.