Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Year | 2023 |
| Brand | Bianchi |
| Model | Infinito Rival |
| Size | 57cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 2x12 spd |
| Weight | 20 lbs 8 oz |
| mpn | YSB5DT575H |
| Fork | Bianchi, Carbon |
| Brakes | SRAM Rival AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Rival AXS, Electronic |
| Front Derailleur | SRAM Rival AXS |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM Rival AXS Alloy, 46/33t, 172.5mm |
| Cassette | SRAM Rival AXS XG-1250, 10-36t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | Velomann Alloy, 40cm |
| Headset | FSA |
| Stem | Velomann Alloy, 31.8mm x 120mm, 7° |
| Seatpost | Velomann Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Velomann w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Fulcrum Racing 818 Aluminum Tubeless Compatible, Fulcrum |
| Front Tire | Vittoria Zaffiro Pro Graphene 2.0, 700C x 28C |
| Rear Tire | Vittoria Zaffiro Pro Graphene 2.0, 700C x 28C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
N/A
|
| A. Effective Top Tube | 560 mm |
| B. Seat Tube | 520 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.5° |
| D. Head Tube Angle | 72.5° |
| E. Head Tube | 180 mm |
| F. Stack | 585 mm |
| G. Reach | 386 mm |
| H. Standover Height | 809 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
We’re fellow bike nerds. We're cyclists who want to find the right bike, components, and accessories for you. That’s why we created our innovative Certified Pre-Owned bike process and why we’re committed to finding the best products you need for your adventures.
Bikes are meant
to be used.