Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $4,499.00 |
| Year | 2025 |
| Brand | Felt |
| Model | Breed Advanced |
| Size | 51cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 19 lbs 5 oz |
| Fork | Felt BREED 1.0, UHC Advanced Carbon |
| Brakes | Shimano GRX RX820, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano GRX RX820, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX820 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX820 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano GRX RX820 Alloy, 48/31t, 170mm |
| Cassette | Shimano Ultegra R8101, 11-34t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Devox DBar.A1 GXA Alloy, 42cm |
| Headset | FSA |
| Stem | Devox StemR.A1 Alloy, 31.8mm x 90mm, 7° |
| Seatpost | Devox Post.C2 Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Prologo Dimension NDR, T4.0 |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Reynolds G700 Carbon Tubeless Compatible, Reynolds |
| Front Tire | Vittoria Terreno Dry Graphene 2.0, 700C x 38C |
| Rear Tire | Vittoria Terreno Dry Graphene 2.0, 700C x 38C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'2" - 5'5"
|
| A. Effective Top Tube | 540 mm |
| B. Seat Tube | 470 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 70.5° |
| E. Head Tube | 116 mm |
| F. Stack | 562 mm |
| G. Reach | 379 mm |
| H. Standover Height | 724 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.