Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Year | 2020 |
| Brand | Trek |
| Model | Checkpoint ALR 5 |
| Size | 56cm |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 22 lbs 4 oz |
| Fork | Trek , Carbon |
| Brakes | Shimano 105 R7070, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano 105 R7020, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano 105 R7000 w/ absoluteBLACK Oval Chainrings, 46/32t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano CS-HG700-11, 11-34t |
| Chain | FSA |
| Handlebar | Surly Truck Stop Drop Alloy, 46cm |
| Headset | FSA Integrated |
| Stem | Bontrager Elite Alloy, 31.8mm x 100mm, 7° |
| Seatpost | Bontrager Comp Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Bontrager Montrose Comp |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm |
| Wheelset | Bontrager TLR Disc Aluminum Tubeless Compatible, Bontrager |
| Front Tire | Continental Gatorskin, 700C x 32C |
| Rear Tire | Continental Gatorskin, 700C x 32C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 6'0"
|
| A. Effective Top Tube | 566 mm |
| B. Seat Tube | 560 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 72.2° |
| E. Head Tube | 145 mm |
| F. Stack | 586 mm |
| G. Reach | 387 mm |
| H. Standover Height | 808 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.