Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $8,000.00 |
| Year | 2023 |
| Brand | Specialized |
| Model | Aethos Pro |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x12 spd |
| Weight | 15 lbs 4 oz |
| Fork | Specialized, Carbon |
| Brakes | Shimano Ultegra R8170, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano Ultegra R8170, Electronic |
| Front Derailleur | Shimano Ultegra R8150 |
| Rear Derailleur | Shimano Ultegra R8150 |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | Shimano Ultegra R8100 Alloy w/ 4iiii Power Meter, 52/36t, 172.5mm |
| Cassette | Shimano Ultegra R8100, 11-30t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Specialized S-Works Carbon, 42cm |
| Headset | Specialized |
| Seatpost | Roval Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Specialized Power w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | Roval Alpinist Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 350 |
| Front Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 30C |
| Rear Tire | Continental Grand Prix 5000 S TR, 700C x 30C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'5" - 5'9"
|
| A. Effective Top Tube | 540 mm |
| B. Seat Tube | 481 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74° |
| D. Head Tube Angle | 73° |
| E. Head Tube | 137 mm |
| F. Stack | 544 mm |
| G. Reach | 384 mm |
| H. Standover Height | 748 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.