Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Pro Build
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $9,200.00 |
| Year | 2021 |
| Brand | Transition |
| Model | Spur |
| Size | X-Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 24 lbs 14 oz |
| Fork | RockShox SID Ultimate |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Shock | RockShox SIDLuxe Ultimate |
| Rear Shock Travel | 120mm |
| Brakes | SRAM G2 Ultimate, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM AXS Eagle Controller, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM XX1 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Threaded |
| Crankset | SRAM XX1 Eagle Carbon, 32t, 175mm |
| Cassette | SRAM XG-1299 Eagle, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | OneUp Carbon, 810mm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Race Face Turbine R Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 170mm |
| Saddle | ANVL Forge w/ Titanium Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | DT Swiss XRC 1200 Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 180 |
| Front Tire | Maxxis Rekon EXO TR, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | Maxxis Rekon EXO TR, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
6'2" - 6'6"
|
| A. Effective Top Tube | 664 mm |
| B. Seat Tube | 500 mm |
| C. Seat Tube Angle | 75.6° |
| D. Head Tube Angle | 66° |
| E. Head Tube | 135 mm |
| F. Stack | 632 mm |
| G. Reach | 510 mm |
| H. Standover Height | 677 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.