Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $2,750.00 |
| Year | 2019 |
| Brand | Cannondale |
| Model | Topstone Carbon |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | Shimano, 2x11 spd |
| Weight | 20 lbs 11 oz |
| Fork | Cannondale Topstone, Carbon |
| Rear Shock | Cannondale Kingpin Rear Suspension w/ 30mm of travel |
| Brakes | Shimano 105 R7070, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano 105 R7020, Mechanical |
| Front Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Rear Derailleur | Shimano 105 R7000 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Cannondale 1 Alloy, 46/30t, 175mm |
| Cassette | Shimano 105 R7000, 11-30t |
| Chain | Shimano |
| Handlebar | Cannondale Alloy, 44cm |
| Headset | Tange Seiki |
| Stem | Cannondale 3 Alloy, 31.8mm x 90mm, 6° |
| Seatpost | Cannondale 3 Alloy, 27.2mm |
| Saddle | Selle Italia Model X w/ FEC Alloy Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x142mm (Thru-Axle) |
| Wheelset | WTB ST i23 Aluminum Tubeless Compatible, WTB |
| Front Tire | Continental Ultra Sport, 700C x 25C |
| Rear Tire | Continental Ultra Sport, 700C x 25C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'4"
|
| A. Effective Top Tube | 579 mm |
| B. Seat Tube | 553 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73.1° |
| D. Head Tube Angle | 71.2° |
| E. Head Tube | 198 mm |
| F. Stack | 610 mm |
| G. Reach | 394 mm |
| H. Standover Height | 843 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.