Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Hot Item
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $7,800.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Salsa Cycles |
| Model | Cutthroat |
| Size | 54cm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 19 lbs 7 oz |
| Fork | Salsa Cycles Cutthroat, Carbon |
| Brakes | SRAM Force D1 AXS, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Force D1 AXS, Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM X01 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM X01 Eagle Carbon w/ Wolf Tooth Chainring, 38t, 170mm |
| Cassette | SRAM XG-1295, 10-52t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | PRO Discover Carbon, 42cm |
| Headset | Cane Creek Forty |
| Stem | Generic Alloy, 31.8mm x 70mm, 7° |
| Seatpost | Specialized Roval Carbon, 27.2mm |
| Saddle | Specialized S-Works Power w/ Carbon Fiber (7x9mm) Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm Boost (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost (Thru-Axle) |
| Wheelset | Whiskey 30W Carbon Tubeless Compatible, DT Swiss 370 |
| Front Tire | René Herse Poteau Mountain TC Endurance, 700C x 48C |
| Rear Tire | René Herse Poteau Mountain TC Endurance, 700C x 48C |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Bike ships tubeless |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'8" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 560 mm |
| B. Seat Tube | 480 mm |
| C. Seat Tube Angle | 74.25° |
| D. Head Tube Angle | 69° |
| E. Head Tube | 127 mm |
| F. Stack | 619.5 mm |
| G. Reach | 385.3 mm |
| H. Standover Height | 810.5 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.