Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $3,600.00 |
| Year | 2022 |
| Brand | Bianchi |
| Model | Impulso e-Allroad |
| Size | Large |
| Frame Material | Aluminum |
| Drivetrain | Shimano, 1x11 spd |
| Weight | 31 lbs 1 oz |
| Fork | Bianchi Impulso, Carbon |
| Brakes | Shimano GRX RX400, Disc Brakes - Hydraulic |
| Shifters | Shimano GRX RX600, Mechanical |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX812 |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | Shimano GRX RX600, 40t, 172.5mm |
| Cassette | SunRace, 11-42t |
| Chain | KMC |
| Handlebar | Velomann Alloy, 42cm |
| Headset | FSA |
| Stem | Velomann Alloy, 31.8mm x 100mm, 6° |
| Seatpost | Velomann Alloy, 31.6mm |
| Saddle | Velomann Comfort Groove w/ Steel Rails |
| Front Axle Spacing | 12x100mm (Thru-Axle) |
| Rear Axle Spacing | 12x135mm |
| Wheelset | Velomann GD24 Aluminum Tubeless Compatible, Front: Alloy / Rear: ebikemotion X35 Plus |
| Front Tire | Kenda Flintridge Sport, 700C x 35C |
| Rear Tire | Kenda Flintridge Sport, 700C x 35C |
| Tire Type | Clincher |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ship with tubes installed |
| Motor | Ebikemotion X35+ |
| Wattage | 250W |
| Battery | Ebikemotion X35+ |
| Top Speed | 20mph |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 570 mm |
| B. Seat Tube | 550 mm |
| C. Seat Tube Angle | 73° |
| D. Head Tube Angle | 72° |
| E. Head Tube | 160 mm |
| F. Stack | 584 mm |
| G. Reach | 390 mm |
| H. Standover Height | 812 mm |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.