Shipping
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Our RideFast shipping means this bike gets to you quickly and securely.
Please note that any duties, taxes, or surcharges as required by Canadian customs and provincial authorities will be the buyer's responsibility. Shipping to Canadian addresses may take longer than expected due to customs.
If this bike isn't perfect for you, our Ride Guides will help you find the right one.
| Original MSRP | $6,000.00 |
| Year | 2020 |
| Brand | YT |
| Model | IZZO Launch Edition |
| Size | Large |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Drivetrain | SRAM, 1x12 spd |
| Weight | 27 lbs 13 oz |
| Fork | FOX Factory Series 34 FLOAT |
| Fork Travel | 130mm |
| Rear Shock | FOX Factory Series FLOAT DPS |
| Rear Shock Travel | 130mm |
| Brakes | SRAM G2 Ultimate, Disc - Hydraulic |
| Shifters | SRAM Eagle AXS Controller , Electronic |
| Rear Derailleur | SRAM X01 Eagle AXS |
| Bottom Bracket Shell | Press fit |
| Crankset | SRAM X1 Carbon, 32t, 175mm |
| Cassette | e*thirteen Helix R, 9-50t |
| Chain | SRAM |
| Handlebar | e*thirteen Race Carbon, 750mm |
| Headset | acros |
| Stem | e*thirteen Plus Alloy, 35.0mm x 50mm, 0° |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 31.6mm |
| Seatpost Travel | 150mm |
| Saddle | SDG Radar MTN w/ CrN/Ti Alloy Rails |
| Front Axle Spacing | 15x110mm (Boost) |
| Rear Axle Spacing | 12x148mm Boost |
| Wheelset | e*thirteen XCX Race Carbon Tubeless Compatible, e*thirteen XCX Race |
| Front Tire | e*thirteen Optimus Trail Endurance, 29" x 2.4" |
| Rear Tire | e*thirteen Optimus Trail Endurance, 29" x 2.4" |
| Tire Type | Tubeless |
| Tubeless Compatibility | Wheels are tubeless compatible but ships with tubes installed |
| Charger Included | yes |
| Pedals | Sold separately |
| Fit Range |
5'10" - 6'1"
|
| A. Effective Top Tube | 616 mm |
| B. Seat Tube | 450 mm |
| C. Seat Tube Angle | 77, 77.5 (Low, High) |
| D. Head Tube Angle | 66, 66.5 (Low, High) |
| E. Head Tube | 115 mm |
| F. Stack | 621 mm |
| G. Reach | 472 mm |
| H. Standover Height | N/A |
| I. Saddle Height Range | N/A |
CPO bikes are gently ridden bikes that have been meticulously inspected, restored and serviced. Every CPO bike is cleaned, tuned and tested in our top-of-the-line Colorado headquarters. Road, mountain, ebike or gravel, TPC services each bike over 8 phases and multiple points of inspection.
Bikes are meant
to be used.
Our Ride Guide team is based in the U.S. and staffed with former bike mechanics, bike shop managers, and other certified bike nerds. Get expert advice on calibrating fit, deciding between models, or chat through any other questions.